Popular Brands I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2024
This product belongs to the historical collection of Victorinox. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 7613329178621 |
| Diameter | 43 mm |
| Water Resistance | 30 Bar (Dive) |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 7613329178621 |
| Brand | Victorinox |
| Category | Dive Pro |
| Name | Dive Pro |
| Year | 2024 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | Yes |
| Water Resistance | 30 Bar (Dive) |
| Dial color | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Glow, Glow, Orange |
| Case code | 241996 |
| Diameter | 43 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Case material | Titanium |
| Case Shape | Round |
| Case color | Black |
| Back case material | Titanium |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Sapphire |
| Crown | Screw crown |
| Bezel Material | Titanium |
| Bezel Function | Diving |
| Rotating Bezel | Uni-directional |
| Movement part nr | SW220 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
| Band material | Silicone/Rubber |
| Material type | Natural rubber |
| Strap width | 21 mm |
| Lug width | 21 mm |
| Band width at clasp | 21 mm |
| Band color | Orange |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Black |
| Length band at 12 o' clock (mm) | 80 mm |
| Length band at 6 o' clock (mm) | 120 mm |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
| Day | Window |
Auer.lu uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.