Popular Brands I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2025
This product belongs to the historical collection of Timberland. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 4894816159900 |
| Diameter | 44 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Auer.lu |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/1 seconds, 1 hour |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
| Ean | 4894816159900 |
| Brand | Timberland |
| Name | Denny's Bay |
| Year | 2025 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | Blue |
| Case code | GC00685 |
| Diameter | 44 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | PE902 ( See specifications ) | ||||||||||||||
|
|||||||||||||||
| Band material | Leather |
| Strap width | 24 mm |
| Lug width | 24 mm |
| Band width at clasp | 22 mm |
| Band color | Brown |
| Clasp color | Silver |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| 24-HR Indicator | Analogue dial |
| Date | Window |
| Stopwatch /Chronograph | 1/1 seconds, 1 hour |
Auer.lu uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.