Popular Brands I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Popular brands
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Gift finder
Gift tips
GIFT IDEAS
brand Historical Collection - 1995
This product belongs to the historical collection of Casio. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | AQ-230A-7DMQ,AQ-230A-7DUMQ,AQ-230A-7DMQY |
| Diameter | 29.8 mm |
| Water Resistance | 1 Bar (Not water resistant) |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 1 hour |
| Alarms and notifications | Hourly Time Signal |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Brand | Casio |
| Name | AQ-230 |
| Year | 1995 Unknown |
| Display Type | Analog - Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 1 Bar (Not water resistant) |
| Case code | AQ-230A |
| Diameter | 29.8 mm |
| Case material | Resin |
| Case Shape | Rectangular |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Acrylic |
| Crown | N/A |
| Movement part nr | 1301 ( See specifications ) | ||||||||||
|
|||||||||||
| Band material | Metal |
| Strap width | 18 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Band width at clasp | 15 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Milanese clasp |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 140 mm - 205 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Time Zones | Dual time / GMT |
| 24-HR Indicator | Digital choice 12- or 24-hr notation, AM/PM indicator |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Month | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds 1 hour |
| Hourly Time Signal | |
| Sound Alarm(s) | 1 Daily alarm |
Auer.lu uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.