Popular Brands I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2017
This product belongs to the historical collection of Emporio Armani. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 4053858869103 |
| Diameter | 32 mm |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Auer.lu |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
These are the straps that most closely match your original strap.
| Ean | 4053858869103 |
| Brand | Emporio Armani |
| Year | 2017 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial color | Mother of pearl |
| Hand colors (h-m-s) | Rose gold, Rose gold |
| Case code | AR11040 |
| Diameter | 32 mm |
| Case Thickness | 8 mm |
| Case material | Ceramic |
| Case Shape | Round |
| Case color | White |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 9T22 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Leather |
| Strap width | 14 mm |
| Lug width | 14 mm |
| Band width at clasp | 12 mm |
| Band color | Brown |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Rose gold |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 190 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
Auer.lu uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.