Popular Brands I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2011
This product belongs to the historical collection of Casio. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | LCW-M100DSE-2A |
| Ean | 4971850925460 |
| Diameter | 40 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Auer.lu |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 1 hour |
| Alarms and notifications | Hourly Time Signal |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 4971850925460 |
| Brand | Casio |
| Name | Lineage Waveceptor |
| Year | 2011 Spring / Summer |
| Display Type | Analog - Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | Blue |
| Hand colors (h-m-s) | Glow, Glow, Silver |
| Case code | LCW-M100DSE |
| Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 9.4 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Sapphire |
| Movement part nr | 5161 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 17 mm |
| Lug width | 10 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons and safety |
| Band sizing by HWG? | Yes |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Time Zones | Home city setting, World time |
| 24-HR Indicator | AM/PM indicator |
| DST-setting | Automatic |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Auto Calendar | radio controlled |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds 1 hour |
| Timer(s) | Countdown Timer |
| Hourly Time Signal | |
| Sound Alarm(s) | 5 daily alarms |
| Battery alert | Battery level indicator |
| LED lighting |
| Multi-language | |
| Button sounds on/off | |
| Power save mode |
| radio controlled | China (BPC) Radio Signal Receiver, Japan (JJY) Radio Signal Receiver, North America (WWVB) Radio Signal Receiver, United Kingdom (MSF) Radio Signal Receiver, Europe (DCF) Radio Signal Receiver |
For a disabled person who does know a number clock and needs to get 5 signals a day, this is the perfect watch. In addition, he lives in an institution that cannot adjust batteries and time. The ideal watch
Voor een gehandicapte die wel een cijferklok kent en 5 signalen per dag moet krijgen, is dit de perfecte horloge. Daarnaast woont hij in een instelling die batterijen en tijd niet kunnen aanpassen. De ideale horloge
likes it,nice watch,very clear,meets the expectation runs well on time and is clearly readable,indicates day and date well.
bevalt prima,mooi horloge, zeer duidelijk,voldoet aan de verwachting loopt goed op tijd en is duidelijk afleesbaar,geeft dag en datum goed aan.
Auer.lu uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.