Popular Brands I-Z
Designer Brands
Watch Types
Price ranges
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Gift finder
Gift tips
Product description
This Hamilton watch has a case made of stainless steel with a diameter of 38 mm and is fitted with a textile band. Inside the case lies a ETA movement and the watch features a Sapphire crystal.
The watch is 5 ATM. This means the watch is suitable for showering. The watch comes with 2 Year Warranty.
.
Specifications
| Alternative article number | H001.69.439.931.01 |
| Ean | 7640167048205 |
| Diameter | 38 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Auer.lu |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Ean | 7640167048205 |
| Brand | Hamilton |
| Category | Field |
| Name | Khaki Field |
| Year | 2019 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | Yes |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Beige, Beige, White |
| Case code | H69439 |
| Diameter | 38 mm |
| Case Thickness | 9.5 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Sapphire |
| Crown | Winding crown |
| Bezel Material | Stainless steel |
| Movement part nr | H-50 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Band material | Textile |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Green |
| Color stitching | Green |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | None |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
Wondering how the watch fits your wrist? Use the print and fit function!
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
This watch is also suitable for ladies! I wear it mainly during my work outside. This watch is very sporty, the time is nice and clear to read and the hand-winding (no battery) I find a big advantage. Hamilton delivers a reliable timepiece (swiss made these days), scratch-resistant sapphire crystal, a comfortable, easy-to-wear strap (which you can change if you like) and in terms of size this watch fits nicely on my fairly narrow wrist (it is not too big, just sporty, a bit Baby G-like in size, but a lot flatter, so clothes easily fit over it)! So as a woman, don't be discouraged by the label 'men's watch'. Nonsense! This watch looks super cool on women too!
Dit horloge is ook geschikt voor dames! Ik draag hem voornamelijk tijdens mijn werk buiten. Dit horloge is heel sportief, de tijd is lekker duidelijk af te lezen en het hand-opwinden (geen batterij) vind ik een groot voordeel. Hamilton levert een betrouwbaar uurwerk (swiss made these days), kras-bestendig saffierglas, een comfortabel, makkelijk dragend horlogebandje (die je eventueel ook leuk kunt wisselen) en qua grootte valt dit horloge ook stoer op mijn redelijk smalle pols (hij valt niet te groot, juist sportief, beetje Baby G - achtig qua grootte, maar dan wel een stuk platter, dus kleding valt er makkelijk overheen)!! Laat je als vrouw dus zeker niet ontmoedigen door de stempel 'herenhorloge'. Onzin! Dit horloge staat ook supergaaf bij dames!
Auer.lu uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.